Question: A commonly used safety device at Safety Supply has average daily demand of 20 units and a constant lead time of 9 days. The standard
A commonly used safety device at Safety Supply has average daily demand of 20 units and a constant lead time of 9 days. The standard deviation of demand during the lead time is 5 units. Using reorder point with safety stock, determine how many units will be designated for safety stock for a 90% service level. Round off to nearest whole number. a. Safety stock = 19 units b. Safety stock = 11 units c. Safety stock = 28 units d. Safety stock = 33 units
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
