Question: A company wants to forecast demand using the simple moving average. If the company uses four prior yearly sales values (i.e., year 2011 = 175
A company wants to forecast demand using the simple moving average. If the company uses four prior yearly sales values (i.e., year 2011 = 175, year 2012 = 156, year 2013 = 157, and year 2014 = 114),
what is the 4-year simple moving average forecast for year 2015?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
