Question: A company's inventory records indicate the following data for the month of January: Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail January

\A company's inventory records indicate the following data for the month of January:
Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail
January 1 Beginning inventory 360 units @ $18= $6,480
January 8 Purchase 340 units @ $20= $6,800
January 12 Sale 600 units @ $70
January 17 Purchase 400 units @ $22= $8,800
January 23 Sale 300 units @ $70
January 28 Purchase 460 units @ $24= $11,040
If the company uses the LIFO perpetual inventory system, what would be the cost of the ending inventory?
Multiple Choice
$6,600.
$15,040.
$12,480.
$17,480.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!