Question: A concrate sewerpipe is toble lod parallel to the ground slope of % 0 , 5 and is to be designed to carry 0 ,

A concrate sewerpipe is toble lod parallel to the ground slope of %0,5 and is to be designed to carry 0,43m3s of starmwater run off. Estimate the required pipe diameter using
a) The monning Eq.
b) The Dorcy - weisbach eq.
S0=0,005,=0,43m3s,n=0,013
A concrate sewerpipe is toble lod parallel to the

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!