Question: A consumer survey indicates that the average household spends =$155 on groceries each week. The distribution of spending amounts is approximately normal with a standard
A consumer survey indicates that the average household spends =$155 on groceries each week. The distribution of spending amounts is approximately normal with a standard deviation of =$25. Based on this distribution...
1. What is the probability of selecting a family that spends less than $100 per week on groceries?
2. How much money do you need to spend on groceries each week to be in the top 20% of the distribution?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
