Question: A conventional complete mix activated sludge treatment process is to be used to treat 0 . 3 m 3 / s of wastewater with initial

A conventional complete mix activated sludge treatment process is to be used to treat 0.3 m3/s of wastewater with initial (BOD)5(So) of 300 mg/L. Assume the following conditions are applicable:
1- Se =10 mg/L
2- Yield coefficient Y =0.6, decay coefficient Kd =0.08 d-1
3- Mean cell residence time \theta c =8 days
4- Converting (BOD)L to (BOD)5 factor f=0.7
5-Mixed liquor volatile suspended solid =3000 mg /L.
6- Aeration efficiency =10%
Calculate the following:
1- Reactor volume.
2- Organic loading (F/M ratio) and volumetric loading.
3- Oxygen required
4- Air required
5- Check the air required per BOD removal.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!