Question: A cylindrical soil specimen is 7 0 mm in diameter and 1 4 3 mm long, and in its natural condition weighs 1 0 7

A cylindrical soil specimen is 70
mm in diameter and 143
mm long, and in its natural condition weighs 1078
gr. The void ratio of the specimen is 0.52
. Assume Gs=2.65, g=9.8 kN/m3.
a) How much is the degree of saturation of the sample? (in %)
b) How much water (in grams) must be added to the sample to increase its saturation ratio to Sr=95%?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!