Question: A Fe - P liquid alloy is in equilibrium with a solid solution and a gas phase at 1 4 1 9 C . The

A Fe-P liquid alloy is in equilibrium with a solid solution and
a gas phase at 1419C. The solid solution behaves ideally and
contains two components, CaO and CaP2O83(3CaO.P2O5).
The P content in the solid solution is 1.9wt.%. The gas phase
includes 9.110-10atm oxygen. The activity of P in the alloy,
with respect to the 1wt.% in Fe standard state ( in
Fe) is 11.99. The given data follows:
}{2O8}(s),GT=-1083210
+237.5T(Jmol),
12P2(g)=P(1wt%inFe),GT=
-122200-19.2T(Jmol),
a) Calculate GT for the reaction P2(g)+52O2(g)=
P2O5(g) at 14ZBC.
b) Calculate the activity of P in the alloy with respect to the
Henrian std. state (hP) at 1419C.
c) Calculate the activity of P in the alloy with respect to the
Raoultian std. state (aP) at 1419C(if P=0.019).
d) Calculate the activity of Fe in the alloy (aFe) at
obeys Raoult's Law).
(The atomic weight: O=16.0,P=31.0,Ca=40.0,Fe=55.9
g)(R=8.314Jmol.K)
 A Fe-P liquid alloy is in equilibrium with a solid solution

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!