Question: A fluid at 325 K flows at u=[(B) from the front of your exam] m/s over a flat plate, kplate=30 W/m-K and spectral hemispherical emissivity

A fluid at 325 K flows at u=[(B) from the front of your exam] m/s over a flat plate, kplate=30 W/m-K and spectral hemispherical emissivity as shown below. Your colleague has measured the fluid at the film temperature to have the following properties kgas= 2.6 W/m-K, heat capacity cp=1.041 kJ/kg-K, kinematic viscosity v=17E-6 m/s, density p=100 kg/m. The plate is also exposed to a large hot surroundings with Tsur=400 K. Clearly show your work, justifications and assumptions made. Hint: Treat Node 2's exposed surface area as isothermal. Tour 400 K UT 0.8 0.5 0.1 Node 2 A5 um urtarot wrt OZ=Y Axel cm Node 1 Node 3 Ay=1 cm Node 17 a) What is the total hemispherical absorptivity of the steel plate? b) To at least four significant figures, what is the average heat transfer coefficient along the length surface node 2 represents? c) Develop the finite-difference equation for surface node 2 in terms of only the nodes 1, 2, 3 and 17, and assuming a plate total hemispherical emissivity of 0.5. Assume B = 50 m/s
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
