Question: A fluid is flowing through a circular pipe of diameter D = 0.06 m and length L = 6 m. The mean velocity at
A fluid is flowing through a circular pipe of diameter D = 0.06 m and length L = 6 m. The mean velocity at the inlet is um = 0.001 m/s. The properties of the fluid are = 769 x 10-6 Ns/m, v = 0.773 x 10-6 m/s, Pr = 5.2. a) What is the Reynolds number? b) How long is the hydrodynamic entrance length? c) How long is the thermal entrance length? d) If the flow is driven by a constant pressure gradient, calculate the pressure gradient and the total pressure drop across the pipe. e) If a constant heat flux is applied on the pipe wall, draw the average fluid temperature as a function of the axial location as well as the wall temperature as a function of the axial location on the same graph (Note: no calculation is needed).
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
