Question: A furnace with a fire brick wall ( k = 1 . 4 7 W / mK ) will be built on the inside. This

A furnace with a fire brick wall (k=1.47 W/mK) will be built on the inside. This was covered from the outside with a 22 cm thick insulation brick (k =0.156 W/mK) and then with a 15 cm thick construction brick (k -0.866 W/mK). The temperature of the inner wall of the furnace is 1100\deg C and the temperature of the outer wall is 65\deg C. Calculate the thickness of the fire brick required to keep the temperature of the insulation brick below 925\deg C. Find the temperature inside the construction brick.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!