Question: A gas cleaning device is treating a gas stream. The inlet flow rate is Q 0 = 1 2 m ^ 3 / s with

A gas cleaning device is treating a gas stream. The inlet flow rate is Q0=12m^3/s with an inlet pollutant concentration of C0=153 mg/m^3. The outlet flow rate is Q1=6 m^3/s, and the outlet concentration is C1=136 mg/m^3. Calculate the control efficiency of the gas filter ?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!