Question: A gasoline fuel comprising 3 0 mass % C 7 H 1 6 and 7 0 mass % C 8 H 1 8 is fed

A gasoline fuel comprising 30 mass %C7H16 and 70 mass %C8H18 is fed to a combustion chamber with an excess of 100% air over that required for complete combustion. The fractional conversion of both fuels is 85% and the resulting combustion gases contain 10 times as much CO2 as CO, along with water vapour, excess oxygen, nitrogen and unburnt fuel. Assuming that air is 21mol%O2 and 79mol%N2, calculate
(c) the mole fractions of the combustion gases
Notes and hints: RMM C =12,H=1,O=16,N=14 and try using an atomic balance to calculate the mole fractions of the combustion gases and start with 100kg of fuel as your basis.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!