Question: A gear drive is required to transmit a maximum power of 2 2 . 5 kW . The velocity ratio is 1 : 2 and

A gear drive is required to transmit a maximum power of 22.5 kW . The velocity ratio is 1:2 and rp.m. of the pinion is 200. The approximate centre distance between the shafts may be taken as 600 mm . The teeth has 20 stub involute profiles. The static stress for the gear material (which is cast iron) may be taken as 60 MPa and face width as 10 times the module. Find the module, face width and number of teeth on each gear.
Check the design for dynamic and wear loads. The deformation or dynamic factor in the Buckingham equation may be taken as 80 and the material combination factor for the wear as 1.4.
Solution. Given : P=22.5kW=22500W;VR.=DGDP=2;NP=200 r.p.m. ;L=600mm;
OP=OG=60MPa=60Nmm2;b=10m;C=80;K=1.4 Module
Like this equation changes the material to alloys steel and give us the all information wich is in given that plus this EG, Ep,, oes and e to design for conveyors.
A gear drive is required to transmit a maximum

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!