Question: a. Given the information below for a 6.2% 18- year bond, compute the price value of a basis point Price=114.1338 Yield=5% Price if yield is

a. Given the information below for a 6.2% 18- year bond, compute the price value of a basis point

  • Price=114.1338
  • Yield=5%
  • Price if yield is 5.01%=114.0051

b. If the duration of the 6.2% 18-year bond is 11.28, what is the estimated price change for a 1 basis point change in yield.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!