Question: A gold ingot, initially at the ambient temperature T A u = 2 0 C , is immersed in a container filled with 0 .

A gold ingot, initially at the ambient temperature TAu=20C, is immersed in a container filled with 0.5 liters of hot water (at a temperature Tw=90C). After being immersed, the ingot absorbs an amount QAuAu=104J of heat from the water, and the system reaches a common equilibrium temperature Tf. The specific heat of gold and water are cAu=129Jkg*K and cw=4186Jkg*K, respectively.
a) Calculate the final temperature Tf assuming that the mass of the container is negligible (mc~~0kg).
b) Calculate the mass of the gold ingot.
A gold ingot, initially at the ambient

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!