Question: A heat engine receives 6 kW from a 2 5 0 C source and rejects heat at 3 0 C . consider the following cases:

A heat engine receives 6 kW from a 250 C source and rejects heat at 30 C. consider the following cases: 1. W =6 kW. IS this engine violating 2nd law of thermodynamics, if not what is the heat rejected to the low temperature sink? 2. W =0 kW. IS this engine violates 2nd law of thermodynamics, if not what is the heat rejected to the low temperature sink. 3. W =2kW. IS this engine violating 2nd law of thermodynamics, if not what is the heat rejected to the low temperature sink?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!