Question: A hot water pipe with outside radius r 1 = 1 0 c m has a temperature T 1 = 7 7 C . A

A hot water pipe with outside radius r1=10cm has a temperature T1=77C. A thick insulation,
(k=0.01Wm.K) applied to reduce the heat loss, has an outer radius r2=15cm and temperature
T2=32C. Assume one-dimensional, steady-state heat transfer with constant properties and no
internal heat generations and neglect radiation interactions with surroundings. Calculate and plot
(about 10 data points from r 1 to r 2) the temperature distribution in the insulation in T-r
coordinates using :
a. Fourier equation in radial coordinates
b. The heat equation in radial coordinates
c. Calculate the total heat transfer per meter of length of the pipe (qr in W)
d. Calculate the heat transfer per unit area (q'' r in Wm2)
A hot water pipe with outside radius r 1 = 1 0 c

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!