Question: A human artery has a pressure drop P b a d = 1 . 5 m m H g and a flow rate Q =

A human artery has a pressure drop Pbad=1.5mmHg and a flow rate Q=3mLmin. A surgeon will dilate the artery, changing the radius rbadrgood.
Model the artery as a pipe of fixed radius rbad~~0.25cm, and find the new radius rgood that is required to keep the same flow rate but with a smaller pressure drop of Pgood=1mmHg.
A human artery has a pressure drop P b a d = 1 .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!