Question: A hydroelectric dam generates electricity from falling water. Approximately, m = 77,827 kg of water fall each second through a height of h =

A hydroelectric dam generates electricity from falling water. Approximately, m = 77,827 kg of water fall each second through a height of h = 30 m. If 60% of the gravitational potential energy of the water were converted to electrical energy, how much power, in Megawatts, would be generated? Take g = 9.80 m/s. Please round your answer to one decimal place. Equation: 60% of potential energy = 0.6 m g h. Power is equal to this energy divided by 1.0 s (1.0 watt = 1.0 J/s). 1.0 Megawatt = 106 watts.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Lets break it down step by step 1 Gravitational potential energy of the water We kn... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
