Question: A ISWB 6 0 0 @ 1 4 5 . 1 kg / m is supported over a length of 5 m . Its one

A ISWB 600@145.1 kg/m is supported over a length of 5m. Its one end is fixed, and the other end is hinged. It is loaded
with a uniformly distributed load W and a concentrated load of 0.5W at 2m from the fixed end. Find the value of W for
collapse to take place. If the load factor is 2, find out the value of safe working load. Given that Zxx=3.854 x 105 mm3
;
Shape Factor =1.14 and yield Stress of the material =250N/mm2

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!