Question: A long pipe of outer radius R 1 = 3 . 1 0 c m and inner radius R 2 = 2 . 6 4

A long pipe of outer radius R1=3.10cm and inner radius R2=2.64cm carries a uniform charge density of 5.22mCm3.
Assuming that the pipe is sufficiently long to consider it infinitely long, use Gauss's law calculate the electric field E at a distance r=6.51cm from the centerline of the pipe. Use 0=8.8510-12C2N*m2 for the the permittivity of free space.
E=
NC
A long pipe of outer radius R 1 = 3 . 1 0 c m and

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!