Question: A mass m = 0 . 8 5 kg hangs at the end of a vertical spring whose top end is fixed to the ceiling.

A mass m=0.85kg hangs at the end of a vertical spring whose top end is fixed to the ceiling. The spring has spring constant k=140N/m and negligible mass. The mass undergoes simple harmonic motion when placed in vertical motion, with its position given as a function of time by y(t)=Acos(t), with the positive y-axis pointing upward. At time t=0 the mass is observed to be at a distance d=0.25m below its equilibrium height with an upward speed of v0=3m/s.
Find the angular frequency of the oscillation, in radians per second.
Calculate the value of A, in meters.
What is the mass's velocity along the y-axis, in meters per second, at time t1=0.25s?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!