Question: A mass m = 1 . 1 kg hangs at the end of a vertical spring whose top end is fixed to the celling. The

A mass m =1.1 kg hangs at the end of a vertical spring whose top end is fixed to the celling. The spring has spring constant k =105 N/m and negligible mass. At time t =0 the mass is released from rest at a distance d =.45 m below its equilibrium height and undergoes simple harmonic motion with its position given as a function of time by y(t)= Acos(t ). The positive y-axis points upward.
Find the angular frequency of oscillation, in radians per second.
Determine the magnitude of the coefficient A, in meters.
Determine the value of , in radians.
Enter an expression for the velocity along the y-axis as a function of time, in terms of A, , , and t.
WHat is the magnitude of the mass's maximum acceleration, in meters per second squared?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!