Question: A mass m = 2 . 8 kg is at the end of a horizontal spring constant k = 1 5 0 N / m

A mass m =2.8 kg is at the end of a horizontal spring constant k =150N/m on a frictionless horizontal surface. The block is pulled, stretching the spring a distance A =3.5 cm from equillibrium, and released from rest. Write an equation for the angular frequency w of the oscillation in terms of the varibalesfrom the problem statement (that is to say, just the symbols with no concern for their assigned values.) Calculate the angular frequency w of the oscillation in radians per second. Write an equation for the period T of the oscillation in terms of the variables from the problem statement. Calculate the period T of the oscillation in seconds. Write n equation for the maximum speed vmas of the block in terms of the variables from the problem statement., Write an equation for the maximum acceleration amax of the block in terms of the variables from the problemstatsemnt.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!