Question: A mass m = : 22.3kg is supported against gravity by three ropes. Rope 1 pulls directly to the right (in the positive x-direction)

A mass m = : 22.3kg is supported against gravity by three ropes. Rope 1 pulls directly to the right (in the positive x-direction) exerting a force of magnitude T = 38.3N. Rope 2 pulls up and to the left with a force magnitude T = 151.1N making an angle of 0 = 19.4 with the vertical. Rope 3 pulls exerting a force of an unknown magnitude and in an unknown direction. (The input below will accept answers with no more than 1% variation from the correct value.) What is the magnitude of the force exerted by rope 3? 247.1 N What is the angle between the force exerted by rope 3 and the positive x-axis? 223 degrees
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
To solve this problem we can analyze the forces acting on the mass in the x and y directions separat... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
