Question: a mass M = 3 . 0 kg is hanging from a long string of length L = 2 6 . 0 m . The

a mass M=3.0 kg is hanging from a long string of length L=26.0 m. The string by itself has a mass of m=19 kg. A student gives the mass a quick horizontal shake to set up a wave which travels upwards along the string.
Part (a) what is the speed of the wave at the bottom of the string, in meters per second?
Part (b) express the tension of the chain at a height y above the bottom in terms of M, m, and g.
Part (c) what is the speed of the wave, in meters per second, at the top of the string?
Part (d) how long does it take, in seconds, for the wave to travel up the string?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!