Question: A mass m = 8 kg is attached to a spring and allowed to hang in the Earth's gravitational field. The spring stretches 1.9 cm

 A mass m = 8 kg is attached to a spring

A mass m = 8 kg is attached to a spring and allowed to hang in the Earth's gravitational field. The spring stretches 1.9 cm before it reaches its equilibrium position. If allowed to oscillate, what would be its frequency? 3.6 Hz O 1.8 Hz 5.4 x 10 Hz O 7.2 Hz

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!