Question: A mass (M_(1) ) = ( 7.5(kg)) is connected by a light cord to a mass (M_(2) ) = ( 16.7(kg)) which slides on a

A mass

(M_(1)

)

=

(

7.5(kg))

is connected by a light cord to a mass

(M_(2)

)

=

(

16.7(kg))

which slides on a smooth surface, as shown in the figure. The pulley (radius

=0.3m

) rotates about a frictionless axle. The magnitude of the linear acceleration of

M_(1)

is

0.81(m)/(s^(2))

. What is the moment of inertia [in

kg^(**)m^(2)

] of the pulley? (Use Newton's second law and torque, and

g=9.80(m)/(s^(2))

).

 A mass (M_(1)) =( 7.5(kg)) is connected by a light cord

A mass (M1=7.5kg) is connected by a light cord to a mass (M2=16.7kg) which slides on a smooth surface, as shown in the figure. The pulley (radius =0.3m ) rotates about a frictionless axle. The magnitude of the linear acceleration of M1 is 0.81m/s2. What is the moment of inertia [in kgm2 ] of the pulley? (Use Newton's second law and torque, and g=9.80m/s2 )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!