Question: A mass M=4kg is connected to a spring-dashpot system with spring constant k=10000N/m and a damper with coefficient c=8Ns/m . The acceleration of gravity is
- A mass M=4kgis connected to a spring-dashpot system with spring constant k=10000N/mand a damper with coefficient c=8Ns/m. The acceleration of gravity is g=9.8m/s. Determine if the system is un-damped, under-damped, critically damped, or over-damped and find the equation of motion y(t) if the mass is initially held at rest a distance of 0.1mfrom the equilibriumposition.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
