Question: A monopsonist's demand curve for labor is given by w= 12 - 2L, where w is the hourly wage rate and L is the number
A monopsonist's demand curve for labor is given by w= 12 - 2L, where w is the hourly wage rate and L is the number of person-hours hired.
A) If the monopsonist's supply (AFC) curve is given by w =2L, which gives rise to a marginal factor cost curve of MFC = 4L, how many units of labor will he employ and what wage will he pay?
B) How would your answers to part (a) be different if the monopsonist were confronted with a minimum wage bill requiring him to pay at least $7/hr?
C) How would your answers to parts (a) and (b) be different if the employer in question were not a monopsonist but a perfect competitor in the market for labor?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
