Question: A particle has a charge of + 4 e . What is the magnitude of the electric field at a distance of 2 . 0

A particle has a charge of +4e. What is the magnitude of the electric field at a distance
of 2.0 m from the center of the particle? (k =1/40=8.99109 N m2/C2, e =1.6010-19 C)
Answer. 1.410-9 N/C

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!