Question: A particle moving along the s - axis has a velocity given by v = 1 4 . 7 - 1 . 7 2 ft

A particle moving along the s-axis has a velocity given by v =14.7-1.72 ft/sec, where t is in seconds. When t =0, the position of the particle is given by so =-5.7 ft. For the first 4.4 seconds of motion, determine the total distance D traveled, the net displacement As, and the value of s at the end of the interval.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!