Question: a person ( m = 8 0 kg ) walks toward the edge of a beam ( M = 1 0 0 kg , L

a person (m=80kg) walks toward the edge of a beam(M=100kg, L=4.0m) that is hinged to a stable wall at its left end. the beam is supported at its other end by a cable, which makes an angle of 60 degrees to the beam. (a) if the maximum tension the cable can withstand before breaking is 1200N, how far from the wall (x) can the person walk before the cable snaps? (b) when the person is this distance from the wall, what is the magnitude of the total supporting force of the hinge?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!