Question: A process has mean of u=25 and 6=5. A sample size of 5 is taken to control the process using Shewhart charts. Find the following

A process has mean of u=25 and 6=5. A sample size

A process has mean of u=25 and 6=5. A sample size of 5 is taken to control the process using Shewhart charts. Find the following 1. Using 3 sigma Shewhart, find the UCL, and LCL 2. Find the average run length to receive a false signal when a process in control (ie ARL) 3. Repeat part 2 using 2-sigma Shewhart control chart 4. If the samples are collected every 2 hour, find the average time to have a false signal (your answer is based on part 3) 5. What will be the average length to detect a process shift to p=27

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!