Question: A project has the following cash flows: C 0 = 1 0 0 , 0 0 0 ; C 1 = 5 0 , 0

A project has the following cash flows: C0=100,000; C1=50,000; C2=150,000; C3=100,000. If the discount rate changes from 12 percent to 15 percent, what is the CHANGE in the NPV of the project (approximately)?
a.12,750 in crease
b.12,750 de crease
c.14,240 in crease
d.14,240 de crease

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!