Question: A project has the following estimated data: price = $68 per unit; variable costs = $44 per unit; fixed costs $18,000; required return = 10

A project has the following estimated data: price = $68 per unit; variable costs = $44 per unit; fixed costs $18,000; required return = 10 percent; initial investment = $40,000; life = five years. Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16) What is the cash break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16) What is the financial break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16) What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
