Question: A project has the following estimated data: price = $74 per unit; variable costs = $39.22 per unit; fixed costs = $6,500; required return =
A project has the following estimated data: price = $74 per unit; variable costs = $39.22 per unit; fixed costs = $6,500; required return = 8 percent; initial investment = $8,000; life = 4 years. Ignore the effect of taxes. What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output?
| A. | 2.495 | |
| B. | 2.716 | |
| C. | 3.691 | |
| D. | 6.003 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
