Question: A project has the following estimated data: Price = $90 per unit Variable Cost = $41.40 per unit Fixed Cost = $ 7 800 Required
A project has the following estimated data:
Price = $90 per unit
Variable Cost = $41.40 per unit
Fixed Cost = $ 7 800
Required return = 11%
Initial investment = $14 000
Life = 5 years
Ignore the effect of taxes
Questions:
a) what is the accounting break-even quantity
b) what is the cash break-even quantity
c) what is the financial break-even quantity
d) what is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
