Question: A pump draws water through a D=20cm suction pipe in which the velocity entering the pump is at point C. What should be the rated
A pump draws water through a D=20cm suction pipe in which the velocity entering the pump is at point C. What should be the rated electric power Pe(kW) of a pump allowing the water to be raised to a fixed height h=65m above the water surface at A ? Assume that the pump operates at 60% efficiency and that the losses in the pipe between A and C are equivalent to F=0.9Vc2. Your tasks are to : (i) Write the MEE between points A and C, then simplify it stating the assumptions (ii) Obtain an equation of Pe1(Vc,h, , d, and, g) (iii) Calculate Pe A pump draws water through a D=20cm suction pipe in which the velocity entering the pump is at point C. What should be the rated electric power Pe(kW) of a pump allowing the water to be raised to a fixed height h=65m above the water surface at A ? Assume that the pump operates at 60% efficiency and that the losses in the pipe between A and C are equivalent to F=0.9Vc2. Your tasks are to : (i) Write the MEE between points A and C, then simplify it stating the assumptions (ii) Obtain an equation of Pe1(Vc,h, , d, and, g) (iii) Calculate Pe
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
