Question: A pump must flow oil ( oil = 7 0 0 kg / m 3 ) from an open storage tank buried in the ground.

A pump must flow oil ( oil =700 kg/m3) from an open storage tank buried in the ground. The pump is installed 3 m above the oil surface in the storage tank. If the outside air pressure =100 kPa, the pressure loss due to friction along the suction line is 20 kPa, the oil vapor pressure at operating conditions is 15 kPa. Calculate the NPSH (Net Positive Suction Head) available system (g =9.8 m/sec2)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!