Question: A radio station broadcasts at a frequency = 9 1 . 5 MHz with a total radiated power of P = 2 0 kW .

A radio station broadcasts at a frequency =91.5 MHz with a total radiated power of P =20 kW.1. What is the wavelength of this radiation? 2. What is the energy of each photon in eV? How many photons are emitted each second? How many photons are emitted in each cycle? 3. A particular radio receiver requires 2.0 microwatts of radiation to provide intelligible reception. How many 91.5 MHz photons does this require per second? per cycle? 4. Do the answers to (b) and (c) indicate that the granularity of the electromagnetic radiation can be neglected in these circumstances?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!