Question: A random sample of 17 observations from the population N ( , 2 ) yields the sample mean x = 6 . 73 and the
A random sample of 17 observations from the population N(, 2) yields the sample mean x= 6.73 and the sample variance s2= 1.23. At the 1% significance level, test the following hypotheses by obtaining critical values:
(a) H0: = 6 vs. H1: >6.
(b) H0: = 6 vs. H1: <6.
(c) H0: = 6 vs. H1: 6= 6.
Repeat the above exercise with the additional assumption that 2= 1.23. Compare the results with those derived without this assumption and comment.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
