Question: A random sample of 89 observations produced a mean x = 25.4 and a standard deviation s = 2.5. a. Find a 95% confidence interval

A random sample of 89 observations produced a mean x = 25.4 and a standard deviation s = 2.5. a. Find a 95% confidence interval for u. b. Find a 90% confidence interval for u. c. Find a 99% confidence interval for u. a. The 95% confidence interval is (Use integers or decimals for any numbers in the expression. Round to two decimal places as needed.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
