Question: A random voltage signal which has an autocorrelation given by R( ) = 5 2 cos(2000 ), the value of the voltage is between -4V
A random voltage signal which has an autocorrelation given by R( ) = 5 2 cos(2000 ), the value of the voltage is between -4V and 4V. The signal is quantized by uniform quantizer which has 8 quantization levels, Find the SQNR in dB. SQNR = 3 4vPx x2 m (1) In this case, v = 3; xm = 4, and Px = R(0) = 5=2, SQNR = 3 4vPx x2 m = 30 (2) SQNR in dB is 10 log10 30 = 10 + 10 log 3 dB
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
