Question: A regression analysis was performed to determine if there is a relationship between hours of TV watched per day () and number of sit ups


A regression analysis was performed to determine if there is a relationship between hours of TV watched per day () and number of sit ups a person can do (y). The results of the regression were: y=ax+b a=-0. 77 b=37. 559 r2=0.544644 r=-0. 738 Use this to predict the number of sit ups a person who watches 6.5 hours of TV can do, and please round your answer to a whole number. Hint: Help
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
