Question: A regression was run to determine if there is a relationship between hours of TV watched per day (I) and number of situps a person

A regression was run to determine if there is a relationship between hours of TV watched per day (I) and number of situps a person can do (y). The results of the regression were: y=ax+b a=-1. 164 b=29 . 338 2-0.7569 r=-0.87 Use this to predict the number of situps a person who watches 8.5 hour(s) of TV can do, and please round your answer to a whole number. Question Help: Message instructor Submit
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
