Question: A sample of mean X = 66, and standard deviation S = 16, and size n = 11 is used to estimate a population parameter.

A sample of mean X = 66, and standard deviation S = 16, and size n = 11 is used to estimate a population parameter. Assuming that the population is normally distributed, construct a 95% confidence interval estimate for the population mean, . Use t_(/2)=2.228.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!