Question: A screen door is blowing in the wind, so you grab the edge to pull it closed. The door has width w = 1.2 m,

 A screen door is blowing in the wind, so you grab
the edge to pull it closed. The door has width w =

A screen door is blowing in the wind, so you grab the edge to pull it closed. The door has width w = 1.2 m, with a moment of inertia I = 5.2 kg - m2. Your hand exerts a force Fhand = 24 N perpendicular to the edge of the door; the wind exerts a force of med = 39 N in the opposite direction at the center of the door. A. What is the angular acceleration of the screen door? B. Suppose you rotate the door through onequarter of a rotation to close it. Use the given variables (i.e., don't plug in any numbers) to nd: 1. The angular work done by your hand. 2. The rotational kinetic energy of the door at the end of its travel, assuming it starts from re st

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!