Question: A SDOF system with a mass m = 4 0 kg , stiffness 2 0 0 0 N / m and damping ratio = 0

A SDOF system with a mass m=40 kg, stiffness 2000 N/m and damping ratio =0.02 will be subjected to a load F(t) made up of three harmonic components: 3 F(t)= sigma from 1-3 of F0j*cos (wj*aj). The three components have the following characteristics: F01=112N F02=230N F03=23N. 1 is equal to 5 rad/s, 2 is equal to 7.5 rad/s, 3 is equal to 2 rad/s. 1 is equal to , 2 is equal to /6, 3 is equal to /4. Provide a quick estimate of the maximum displacement of the mass which the load F(t) can cause. If you were to plot F(t) and x(t) based on their digital, discrete-time representation, what would be a suitable time-step for the time-variable t, in order to provide a good illustration of all the load and the response components involved, and why?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!